Izguba denarnice – kaj narediti?
Izguba denarnice je ena tistih neprijetnih situacij, ki se lahko pripeti vsakomur. Da vas ta neljubi dogodek ne ujame popolnoma nepripravljene, smo v današnjem članku povzeli nekaj praktičnih trikov in nasvetov, kako ravnati, če se vam to dejansko zgodi.
Torej, vaša denarnica je izgubljena. Kaj sedaj?
Najprej ostanite mirni. Morda pa le ni vse tako črno kot se zdi na prvi pogled. Mogoče ste jo založili doma ali pustili kje v bližini.
Tudi če sameva »nekje tam zunaj«, ni nujno, da je vse izgubljeno. Kdo ve, mogoče pa jo je našel pošteni najditelj in jo je odnesel na policijo. Lahko pa še vedno – prav ta trenutek, leži točno tam, kjer vam je izpadla iz žepa.

1. Iskanje denarnice doma in obisk zadnjih lokacij
Najprej preiščite vse kotičke doma, kjer bi se lahko denarnica nahajala. Preverite žepe drugih hlač, jaken in torbic, avtomobilske predale, omare, police v stanovanju, nakupovalne vrečke itd.

V kolikor denarnice doma niste našli, razmislite, kje ste jo nazadnje uporabljali. Je bilo to na pošti, v trgovini, na avtobusu, pri zdravniku? Obiščite te kraje, če je le-to mogoče, sicer jih pokličite po telefonu ali kontaktirajte preko spletnih kanalov.
Pogosto najditelji izgubljene predmete odnesejo na najbližjo blagajno, informacijsko pisarno ali celo policijsko postajo. Večina zaposlenih na teh lokacijah vam bo z veseljem pomagala – navsezadnje so bili morda tudi sami kdaj v podobni situaciji.
Ker čas ni na vaši strani, bodite pozorni, da ta korak iskanja ne traja predolgo oz. ne več kot pol dneva.

2. Blokirajte najnujnejše kartice
Če ste prišli do tega koraka, denarnice najverjetneje še vedno niste našli. Zdaj je ključno, da ukrepate hitro in preprečite morebitno finančno škodo.
Najprej čimprej prekličite ali začasno blokirajte plačilne in kreditne kartice, ki so v denarnici in jih je možno zlorabiti. Še posebej tiste, ki jih je možno uporabiti brez PIN številke in takšne, ki imajo visoke limite.
Večina večjih bank omogoča preklic kartice preko 24-urne telefonske številke. Telefonsko številko najdete na spletni strani banke ali v njihovih mobilnih aplikacijah.
Nekoliko drugače je v primeru tujih neobank kot sta npr. Revolut ali N26, kjer se roko na srce prvoosebni komunikaciji dokaj uspešno izmikajo. Je pa res, da te banke ponujajo preklic ali hitro zamrznitev kartice preko telefona ali spleta z enim samim klikom in to brez stroškov.

3. Prijava tatvine na policiji
Če gre za sum zlorabe ali kraje denarnice, je njeno izgubo potrebno prijaviti na policijski postaji – priporočljivo na tisti, ki je najbližja kraju izgube.
Ob prijavi boste skupaj s policistom izpolnili zapisnik, kjer boste morali navesti lokacijo, datum in čas dogodka, ter opisati izgled in vsebino denarnice.
Nasvet: V primeru, da je denarnica zavarovana, zahtevajte brezplačno kopijo zapisnika.

4. Na lov za izgubljeno denarnico, ampak kam?
Ok. Torej denarnice nikakor ne najdete in od izgube je minilo že kar nekaj časa.
V primeru da spadate med tiste, ki ne obupajo tako zlepa, lahko na lov za izgubljenim zakladom stopite sami, a vendar bo potrebne nekaj detektivske Sherlock Holmesove žilice in predvsem potrpežljivosti.
Preverite institucije in spletne platforme, kjer se ukvarjajo z iskanjem izgubljenih predmetov. Večina le-teh je brezplačna in intuitivna za uporabo in sicer tudi za tiste, ki se s tehnologijo ne spoprijateljijo najlažje.
Za vas smo poiskali nekaj opcij, ki jih lahko uporabite:
- Izgubljeno-najdeno.si – priljubljena spletna stran z izgubljenimi predmeti.
- Facebook skupina IZGUBLJENO-NAJDENO
-
Facebook skupina IZGUBLJENO/UKRADENO
- Najbližja lokalna radijska postaja: Večina radijskih postaj še vedno aktivno nudijo brezplačne objave izgubljenih predmetov bodisi preko etra v živo ali preko njihovih socialnih omrežij.
- Reward Hero - mobilna aplikacija, ki omogoča iskanje izgubljenih predmetov po zemljevidu.
- Spletna stran najdenih predmetov slovenske policije: (najdene predmete hranijo do 30 dni).
- Obisk policijske postaje - kot smo že menili zgoraj, v primeru izgube denarnice (tj. v primeru ko ne gre za krajo), prijava na policiji ni potrebna, a vendarle lahko koristi. Ker marsikateri poštenjak najdene predmete po navadi odnese ravno na najbližjo policijsko postajo, obisk le-te nikakor ne more škoditi.
- Večje policijske postaje nudijo oglasno desko.
- Telefonski klic na policijo. Morda boste imeli srečo in si bodo vaše kontaktne podatke zapisali, ter vas v primeru najdbe, kontaktirali (preverjeno iz osebnih izkušenj).
ZANIMIVOST: Ste vedeli da je kartice, ključe in podobne osebne predmete mogoče zavarovati pred izgubo? Vrednost, ki jih zavarovalnice sicer krijejo so omejene, stroški takšnega zavarovanja znašajo okrog 10 € na leto. Če vas slednje zanima pogooglajte po terminih kot so Zavarovanje zlorabe plačilnih kartic, zavarovanje kartic in osebnih predmetov itd.

5. Izguba osebnih dokumentov – upravna enota ali krajevni urad
Pogrešitev osebnih dokumentov kot je osebna izkaznica ali vozniškega dovoljenja, je potrebno prijaviti na upravni enoti ali krajevnem uradu v roku 8 dni od dneva izgube. Če se je izguba denarnice pripetila v tujini, imate pravico podati prijavo v roku 8 dni po vrnitvi domov.
Izgubljene osebne dokumente je možno prijaviti osebno ali preko spletnega portala e-Uprava.
Osebno: Pred obiskom preverite, ali je za obisk upravne enote potrebno predhodno naročanje, medtem ko pri manjših upravnih enotah in krajevnih uradih naročanje pogosto ni potrebno. Svetujemo, da jih pred obiskom pokličete ali preverite njihove uradne ure na spletni strani. Za rezervacijo termina na UE, bo potrebno obiskati spletni obrazec za e-naročanje.
V primeru, da nimate osebne izkaznice, je najbolje, da prinesete drug veljaven uradni dokument, kot je potni list ali vozniško dovoljenje. Če tudi tega nimate, vas lahko identificira druga polnoletna oseba ali pa uradniki preverijo vaše podatke v registru prebivalstva – a pripravite se na nekaj dodatnih vprašanj.
Spletno: V primeru da imate urejeno digitalno identiteto (npr. SIGEN-CA ali SI-PASS), lahko izgubo osebnega dokumenta prijavite preko spletnega portala e-Uprava.
⚠️ POZOR: Ob prijavi boste morali natančno opisati okoliščine in datum pogrešitve, ter se opredeliti ali gre za izgubo ali tatvino. Pripravljeni imejte vašo davčno številko in EMŠO.

6. Po novo zdravstveno izkaznico na ZZZS
Za izdelavo nove zdravstvene izkaznice je potrebno podati zahtevek, ki ga lahko vložite osebno v najbližji enoti ZZZS ali preko spletnega obrazca na strani ZZZS.
Pri naročilu nove zdravstvene izkaznice, bo poleg osebnih podatkov potrebno vnesti še davčno številko in EMŠO. Zaželena je tudi številka ZZZS, ki pa jo roko na srce ne ve na pamet nihče, se pa da pridobiti preko portalov digitalnih portalov zVEM ali ZZZS.
Namig: Vloga za izdelavo zdravstvene izkaznice se odda v manj kot petih minutah, kartico pa običajno prejmete po pošti v nekaj dneh. Cena nove kartice je na srečo zanemarljivo nizka.

7.Koliko vas lahko stane izgubljena denarnica?
Čeprav posamezni stroški na prvi pogled niso visoki, se ob izgubi celotne denarnice hitro naberejo. S tem namenom smo pripravili okvirni pregled najpogostejših stroškov, ki vas lahko doletijo, pri povrnitvi originalne denarnice.
Izdaja nove biometrične osebne izkaznice stane med 20 in 30 evrov, kjer cena vključuje upravno takso, ki je v primeru malomarnosti ali večkratne izgube nekoliko višja.
Novo vozniško dovoljenje vas stane približno 26 evrov. Uradni cenik je objavljen na e-Upravi.
Izdelava novega potnega lista stane med 40 in 50 evrov medtem ko nova kartica zdravstvenega zavarovanja stane približno 3 do 5 evrov.
Potem so tu še bankomat in kreditne kartice. Predčasna izdaja bančne kartice lahko stane od tudi do 30 evrov – odvisno od vaše banke. Prav tako si nekatere banke zaračunajo blokado izgubljene kartice (npr. NLB 10 evrov ipd), stroške pošiljanja itd.
Pogosto boste morali v vaš budget vključiti tudi strošek fotografije za dokumente. Klasična fotografija stane okoli 15 evrov, vendar je z uporabo sistema e-fotografij mogoče ta strošek občutno znižati.
Ne pozabite tudi na morebitne druge predmete, ki ste jih imeli v denarnici: kartice zvestobe trgovin, fizioterapevtske kartončke, ključe omaric, RFID kartice ali obeske za službeni dostop in podobno. Običajno do omenjenih predmetov pridemo brezplačno, a vseeno zahtevajo obisk fizične poslovalnice in nam vzamejo nekaj časa.
Skupni strošek nadomeščanja vsebine izgubljene denarnice torej znaša nekje med 100 in 150 evri – ali celo več, če so bili v njej še drugi pomembni predmeti.

8. Kako preprečiti izgubo denarnice v prihodnje ali biti bolj pripravljen?
Izgubo denarnice morda ne moremo povsem preprečiti, lahko pa močno zmanjšamo verjetnost in predvsem ublažimo posledice. Spodaj navajamo nekaj preprostih nasvetov in trikov, ki vam lahko v prihodnje prihranijo stres in stroške ob morebitni izgubi denarnice.
1. Za začetek je dobro omeniti klišejski a vendar zelo koristen nasvet: denarnica naj bo shranjena vedno na istem mestu. Ko to postane rutina, je veliko manj možnosti, da jo boste založili.
2. Razmislite o optimizaciji vsebine denarnice. Večina nas ima v njej množico kartic, ki jih redko uporabimo, a ob izgubi le te pomenijo dodatne stroške in opravke. Smiselno je, da imate v denarnici samo najnujnejše stvari– ostalo pa pustite doma ali digitalizirajte (npr. nakupovalne kartice z uporabo aplikacij).

3. Pri plačilnih karticah vklopite SMS obvestila ob transakcijah – to ni samo uporabno za pregled nad porabo, temveč ključno za hitro odkrivanje zlorab.
4. Uporaba Neo banke (npr. TradeRepublic, Revolut, N26 itd), ki ponujajo izjemno enostavno upravljanje s karticami – kartico lahko namreč zamrznete, prekličete ali znova aktivirate dobesedno v nekaj sekundah in to povsem brezplačno. V številnih pogledih so takšne vrste bank veliko ugodnejše on felksibilnejše od klasičnih bank.
Opozorilo: V primeru odprtja novega plačilnega računa v tujini ga je treba prijaviti na FURS v osmih dneh od odprtja.
5. In še nekaj čisto klasičnega, a še vedno uporabnega: naredite fotokopije ali digitalne kopije svojih najpomembnejših dokumentov (osebna izkaznica, vozniško dovoljenje, prometno dovoljenje). Shranite jih na varno mesto – fizično ali v oblaku. Zelo prav pride, še posebej na potovanjih.
6. Kot dodatno plast zaščite si lahko umislite t.i. Bluetooth sledilnike za v denarnico, kot so npr. Nut, AirTag, Chipolo ipd. Čeprav ti sledilniki ne ponujajo pravega GPS sledenja, omogočajo iskanje predmeta preko telefona in so še posebej uporabni v zaprtih prostorih ali v kombinaciji z aplikacijami, kot je Apple Find My.

7. Na koncu pa še bonus nasvet. Razmislite o novi trendovski denarnici ali o uporabi dveh ločenih denarnic. Ena naj vsebuje le osnovne nujne stvari (bankomat kartica, nekaj gotovine, osebni dokument), druga pa preostale kartice in manj nujne dokumente. Tako v primeru izgube glavne denarnice ne izgubite vsega naenkrat.

Zaključek
In še misel za na konec: Izguba denarnice nikoli ni prijetna, a če ste vsaj malo pripravljeni, zagotovo ne bo odveč.
Upamo, da vam bo tale vodič prišel prav, če ne danes, pa morda takrat, ko jo boste iskali pod kavčem bodisi na lokalni policijski postaji.
Pa čim manj izgubljenih denarnic v prihodnje! 🙂
Viri
Fotografije: modne-denarnice.si, Freepik in DC Studio on Freepik, Canva, ChatGPT
Raziskava: Civic honesty around the globe